Image is not available
Image is not available
Image is not available
Image is not available
Image is not available
Image is not available
Image is not available
Image is not available
Image is not available
Image is not available
Slider

Najnowsze zdjęcia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

Imieniny

Dzisiaj jest: 23 Styczeń 2022    |    Imieniny obchodz: Maria, Ildefons, Rajmund

ŚWIĘTO PLONÓW I WODY

{Play}Tradycyjnie, w ostatnią niedzielę sierpnia w Pęczniewie odbyły się Dożynki Gminne zorganizowane pod nazwą ,,Święto Plonów i Wody,, w ramach zadania „Zbiornik Jeziorsko i Warta na fali kultury”, współfinansowanego ze środków Budżetu Obywatelskiego Województwa Łódzkiego na 2018 rok”. Tegoroczną imprezę zorganizowała gmina Pęczniew oraz Zarząd Gminny OSP przy współudziale Stowarzyszenia Lokalna Grupa Rybacka „Z IKRĄ” i Związku Producentów Ryb. Uroczystości rozpoczęła Msza Święta w intencji rolników w Kościele Parafialnym w Pęczniewie . Po poświęceniu wieńców dożynkowych i chleba barwny korowód delegacji wieńcowych przemaszerował na plac przy ul. Rynek, gdzie odbyła się druga część ceremonii dożynkowych. Wójt Marcin Janiak przywitał mieszkańców, wszystkich zebranych i zaproszonych gości, wśród których znaleźli się między innymi : Poseł na Sejm RP Piotr Polak, wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Łódzkiego Dorota Ryl, przewodnicząca Rady Powiatu Poddębickiego Małgorzata Kuna, wicestarosta powiatu poddębickiego Piotr Binder, Senator VI, VII i VIII kadencji Senatu Andrzej Owczarek, wójt gminy Lutomiersk Tadeusz Borkowski, wiceburmistrz gminy i miasta Uniejów Piotr Majer, radni powiatowi, przewodniczący Rady Gminy Jerzy Zych i radni gminni, przedstawiciele władz gminy Pęczniew oraz przedstawiciele instytucji i organizacji szczebla powiatowego. Tradycyjnie starostowie dożynek,  którymi w tym roku byli Ewa Pawickaz Siedlątkowa i Marian Rusiecki z Luboli obdarowali chlebem gospodarza dożynek - Wójta Gminy Pęczniew Marcina Janiaka.  Bochen chleba upieczony z tegorocznego zboża został podzielony i rozdany wśród uczestników. W trakcie uroczystości okolicznościowe przemówienie wygłosił włodarz naszej gminy, który zwrócił się do zebranych, by wspólnie podziękować rolnikom za tegoroczne plony, gdyż praca rolników to trudna i odpowiedzialna rola, której owocem jest chleb na naszych stołach. W kolejnej części delegacje dożynkowe, które w tym roku przygotowały wieńce otrzymały pamiątkowe dyplomy i nagrody finansowe. Wieńce dożynkowe na tegoroczne ,, Święto Planów i Wody ,, zostały przygotowane przez: Sołectwo Dybów, Sołectwo Osowiec, Sołectwo Lubola, Sołectwo Rudniki, Sołectwo Siedlątków, Sołectwo Brzeg, Sołectwo Przywidz, Sołectwo Drużbin, Sołectwo Pęczniew wraz ze Stowarzyszeniem „MY-DLA PĘCZNIEWA”, Sołectwa Brodnia i Brodnia Kolonia wraz z Ludowym Zespołem Śpiewaczym „Sobótki” z Brodni oraz Stowarzyszenie „Seniorów Bliżej Siebie”. Następnie odbyły się występy artystyczne , w których udział wzięły zespoły folklorystyczne z terenu naszej gminy: Zespół Pieśni Dawnej „Jarzębina” z Brzegu, Zespół Ludowy „Lubolanki” z Luboli, Zespół Śpiewaczy „Sobótki” z Brodni, a cały czas wszystkim przygrywała orkiestra dęta OSP z Drużbina. Gwiazdami wieczoru byli: Eleni oraz gwiazda disco polo After Party. Wieczorem odbyła się zabawa taneczna oraz pokaz sztucznych ogni.Już tradycyjnie  członkowie Stowarzyszenie „Seniorów Bliżej Siebie”przygotowali pięknie udekorowane stoły uginające się od swojskiego jadła,  chrupiącego chleba, przetworów oraz darów ziemi. Organizatorzy przygotowali również wojskową grochówkę dla wszystkich. Dla najmłodszych uczestników dożynek przygotowano wiele atrakcji, liczne gry, zabawy oraz dmuchańce. . Bogaty program imprezy był możliwy dzięki pozyskaniu środków w ramach I edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Łódzkiego. Wniosek pn. „Zbiornik Jeziorsko i Warta na fali kultury” złożony przy udziale naszego samorządu oraz współudziale gminy Sieradz oraz gminy i miasta Warta w subregionie zachodnim pozytywnie przeszedł ocenę formalną i w głosowaniu, w którym brali udział mieszkańcy naszego województwa uzyskał 10 363 głosy !. Dzięki temu uplasował się na II miejscu wśród czterech projektów, które są realizowane w tym roku. Nasz wniosek związany jest z  organizacją szeregu wydarzeń artystyczno- kulturalnych w trzech samorządach położonych nad Zbiorkiem Jeziorsko i rzeką Warta. Wniosek przygotowała i opracowała  Pani Marta Zasiadczyk. Dodatkowo przy współpracy z LGR ,, Z Ikrą ,, oraz Związkiem Producentów Ryb zorganizowano konkurs kulinarny „Smaczny karp”. Wszyscy uczestnicy mogli skosztować potraw rybnych tj. pysznej zupy rybnej oraz smażonego karpia. Dania te przygotował Grzegorz Russak, kucharz, gawędziarz, miłośnik tradycyjnej kuchni polskiej, autor książki „Praktyczna kuchnia myśliwska wg Russak”. Było to możliwe dzięki zaangażowaniu Pana Zbigniewa Rakowskiego  - Wiceprezesa Związku Producentów Ryb oraz Pani Jolanty Pęgowskiej – Prezes Stowarzyszenia Lokalna Grupa Rybacka „Z IKRĄ” , za co serdecznie dziękujemy. W imieniu organizatorów w sposób szczególny dziękujemy Pani Joannie Urbaniak, pracownikom jednostek organizacyjnych i nauczycielom z Zespołu Szkół w Pęczniewie, dzięki którym mogliśmy podziwiać przepięknie wykonane dekoracje  oraz sponsorom, którymi byli : Państwo Lidia i Grzegorz Kowalczykowie - Firma LIDO, Bank Spółdzielczy w Poddębicach, Państwo Katarzyna i Sławomir Łukasikowie – Firma GUCIO, Pan Tomasz Magdziak i Pan Maciej Magdziak – Firma MAGROL, Państwo Teresa i Marek Urbaniakowie – Firma Budowlana w Pęczniewie, Państwo Barbara i Jan Dudzińscy – Sklep BARBARA, Pan Andrzej Krajewski – Firma KAR-MAT, Pan Roman Kurpisz – Firma Zarządzanie Nieruchomościami, Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” w Pęczniewie, Państwo Edyta i Tomasz Sawiccy – Firma PRYMUS, Państwo Helena i Zbigniew Rakowscy – Leśne Gospodarstwo Rybackie w Pęczniewie, Państwo Krystyna i Jan Łukasikowie – Firma SUMEX, Pan Tomasz Igiel - Firma MAX -RYB, Firma WERBUD, Firma DROMEX, Ogródki Działkowe KALINA, Firma KONRAD. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tego święta oraz bardzo licznie przybyłym  mieszkańcom i gościom za uczestnictwo w uroczystości.