Image is not available
Image is not available
Image is not available
Image is not available
Image is not available
Image is not available
Image is not available
Image is not available
Image is not available
Image is not available
Slider

Najnowsze zdjęcia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

Imieniny

Dzisiaj jest: 4 Grudzień 2020    |    Imieniny obchodz: Barbara, Bernard, Krystian

FOLKOWE PRZYSTANKI

Rudniki, 09.11.2020


Folkowe przystanki po raz pierwszy zawitały w gminie Pęczniew

Artyści tworzą na wiejskich przystankach PKS klasykę polskiego malarstwa. Wielkoformatowe dzieła składają się na Śródpolną Galerię. W Rudnikach, w gminie Pęczniew, właśnie powstaje 13. dzieło, które zamyka tegoroczną edycję „Folkowych Przystanków”

„Babie lato” Józefa Chełmońskiego, noblowscy „Chłopi” Władysława Reymonta, „Portret Józia Feldmana” Stanisława Wyspiańskiego, „Żniwa” Włodzimierza Przerwy-Tetmajera. To jedyna taka galeria w Polsce, a może nawet na świecie. Wielkoformatowe reprodukcje młodopolskich mistrzów pędzla i obrazy inspirowane twórczością malarzy i pisarzy powstają na wiejskich przystankach PKS.

W piątej edycji „Folkowych Przystanków” powstanie w sumie 6 nowych obrazów. Cztery z nich można już oglądać w Chropach, Sędowie, Jeżewie i Brudnowie. Dwa ostatnie są właśnie malowane w kolejnych podłódzkich wsiach – w Drużbinie i Rudnikach, w gminie Pęczniew.

- Nie wszystkie obrazy, które tworzą nasi artyści to reprodukcje. I tak jest w przypadku obrazu, który powstaje na finał tegorocznej edycji Folkowych Przystanków. Marcin Jaszczak, maluje współczesną impresję. To przepiękny portret, dziewczyna z wiankiem na głowie, który nawiązuje do motywów pojawiających się w naszej Śródpolnej Galerii oraz w twórczości Marcina -  pełnej leśnych duchów, nimf i rusałek – opowiada Barbara Gortat z Fundacji Tu Brzoza, pomysłodawca i koordynatorka projektu.
Powstające na wiejskich przystankach PKS obrazy nie są kopiami jeden do jednego znanych dzieł. To reprodukcje bazujące na głównych motywach oryginału wkomponowane w bryłę wiaty, które ukazują także charakter artysty, który tę reprodukcję tworzy.
W Drużbinie dobiegają końca prace nad „Wiejskim podwórkiem” Tadeusza Makowskiego. Tworzy tam Olga Pelipas, transformując oryginalne dzieło do nowoczesnej, barwnej i graficznej formy.
Warto podkreślić, że zarówno Marcin Jaszczak jak i Olga Pelipas, związani są na co dzień z regionem, w którym właśnie tworzą.

- Pomysł na Folkowe Przystanki zrodził się z wielu elementów. Z jednej strony z niezgody na bylejakość wiejskiej przestrzeni publicznej. Jednym z tego przykładów są właśnie zaniedbane, mało estetyczne przystanki. Ponadto, te murowane budowle zaczęto wymieniać na jeszcze gorsze rozwiązanie, blaszane wiaty. Wreszcie wieś to często kulturalna pustynia, a sztuka nie pojawia się tu praktycznie w ogóle. Folkowe przystanki właśnie to zmieniają – wyjaśnia Barbara Gortat.
Aktualne informacje o Folkowych przystankach, można znaleźć na profilach facebook i Instagram pod hasłem: Fundacja Tu brzoza Zadanie 'Folkowe przystanki - śródpolne galerie' jest finansowane w ramach Budżetu Obywatelskiego Województwa Łódzkiego na rok 2020 „Łódzkie Na Plus”.